Taze Bakla Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Taze Bakla Tarifi ve Malzemeleri

Taze bakla, kışaylarının vaz geçilmez sebze yemeklerinden olan taze bakla sağlık açısından son derece faydalıdır. Taze bakla Akdeniz ve Ege Bölgesi için vazgeçilmez bir lezzet olmuştur. Ülkemizde en çok Akdeniz ve Ege Bölgesinde bulunur ve tüketilir. Taze bakla, tam bir vitamin deposudur. İçerdiği, A, B ve C Vitaminleri vücut için son derece gerekli ve önemli olan vitaminlerdir. Taze bakla içerdiği yüksek protein sayesinde vücudun protein ihtiyacını bir kırmızı et kadar karşılar. Taze bakla özellikle çoçuklara haftada 2 defa yemeklerde ve öğünlerde verilmelidir. Çocuklarda özellikle göze iyi gelen bakla gözün daha parlak ve net görmesini sağlar. Taze baklada bulunan yüksek protein özellikle diyet yapan kişiler için mükemmel bir öğün olacaktır. Taze bakla besleyici özelliğe sahiptir. Emziren annelerin taze bakla tüketimi yapması anne sütünün arttıracaktır. Hamile olan anne adaylarının demir ve kalsiyum ihtiyacı çok fazladır. Taze bakla içerdiği demir ve kalsiyum açısından okudukça zengindir. Bu yüzden hamilelikte bol bol tüketilmesi gerekir. Anemi hastaları için gerekli olan demir, bol miktarda olduğu için bol bol anemi hastalarının taze bakla tüketimi yapması gerekir.

Taze bakla faydaları; taze bakla özellikle soğuk algınlığı, boğaz şişmesi ve öksürüğe karşı son derece faydalıdır. Vücudumuzun tüm organlarına iyi gelen taze bakla bir şifa kaynağıdır. Taze bakla hücreleri yeniler ve özellikle kanser tedavisi gören hastaların bol bol tüketilmesi önerilir. Taze bakla sindirim sistemini rahatlatarak hazmı kolaylaştırır. İçerdiği A Vitamini sayesinde göz ve göz içinde bulunan damarlara iyi gelir. Gözün daha parlak görmesini sağlayarak, göz basıncını dengede tutar taze bakla. Kolesterol düşürücü olan taze bakla özellikle kolesterol hastalarının bol bol tüketilmesi gerekir. Taze bakla, böbrek dostudur. Böbreklerde oluşan yaş ve kum dökülmesini sağlar. İdrar söndürücü olarak bilinen taze bakla, sistik ve idrar yolu enfeksiyonuna çok iyi gelir. Taze bakla vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Taze bakla içerdiği C Vitaminleri sayesinde kalp dostudur. Kalp için faydalı olan taze bakla kalp dostudur. Taze bakla cilt tedavilerine son derece iyi gelir. Ciltte oluşan akne, kaşıntı, siyah nokta, lekelenmelerin yok olmasında kullanılır. Bağırsakları iyi gelen Taze bakla kabızlık sorununu ortadan kaldırarak, bağırsakları çalıştırır.

Taze bakla meze çeşidi olarak da sofralarda yer alır. Hem göze hem mideye hitap eden bu lezzet mükemmel bir soğuk meze grubundandır. Taze bakla meze olarak tüketildiğinde mutlaka içerisine sarımsaklı yoğur eklenmesi önerilir. Taze bakla yemeği ya da mezesi yapıldığı anda tüketilmesi ertesi güne bırakılmaması gerekir. İçerdiği yüksek protein ertesi gün etkisini kaybederek yemeğin bozulmasını sağlar. Taze bakla mevsiminde bol bol tüketilerek sofralarda yer alması hem vücuda faydası olacaktır hem hafif olan taze bakla rahatlık ve ferahlık verir.

Taze Bakla Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bakla Fava Tarifi ve Malzemeleri

Bakla Fava Tarifi ve Malzemeleri

Editörün Seçtiği

Bakla Nasıl Yapılır?

Bakla Nasıl Yapılır?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bakla Çeşitleri Nelerdir?

Bakla Çeşitleri Nelerdir?

Kuru Bakla Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Kuru Bakla Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Bakla Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Bakla Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Kuru Bakla Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kuru Bakla Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yahudi Baklası Tarifi ve Malzemeleri

Yahudi Baklası Tarifi ve Malzemeleri