Bakla Zınnı Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bakla Zınnı Türleri ve Özellikleri

Bakla zınnı; Kın kanatlılar ailesinde yer alan, bilimsel adı Tropinota nirta olan bir böcek türüdür. Genellikle erginleri armut, erik, kiraz, şeftali, kayısı, asma, süs bitkileri ve çiçek açan bazı sebzelerin çiçekleriyle beslenir. Bakla zınnı bitkilerin yaprak, meyve ve tomurcuklarına da zarar verir.


Bakla zınnı gelişimi ve şekilleri


Ergin dönemini toprakta geçirmektedirler. Kış aylarında ise larva olarak geçirirler. İlkbahar zamanında meyve ağaçlarının ve çiçek açan bitkilerin döneminde ergin olarak çıkarlar. Bu dönemde çiçeklerden beslenir. Yumurtalarını hümüsçe toprağa bırakırlar. Bu yumurtalar birkaç hafta sonra çatlayarak larvalar doğar. Bu larvalar otların kökleri ile beslenirler. Gelişim evreleri 6-9 hafta arasında değişmektedir. Bu evreyi toprakta geçirirler. Toprakta bulundukları zaman pupa olurlar. Pupaların içinden çıkan erginler ise kış dönemini toprakta geçirirler. Erginlerin 1 mm uzunluğunda ve 8 mm genişliğinde olurlar. Görünüşleri siyah mat renkli olurlar. Gövdelerinin üzeri uzun sarı tüylerle kaplı olmakla berabe elytronlarının üzerinde beyaz lekeler vardır. Larvaları ise manas şeklindedir.

Bir sonraki yıl çıkacak olan çiçek ve çiçekli bitkilerde zarar meydana getirirler. Larvaların bulundukları kuru toprakta gelişim süreci biraz yavaş olur. Eğer toprak sıcaklığı 15 derecenin altında ise larva gelişimi iyice durur. Bakla zınnının erginleri gün içindeki güneşli saatlerde çok hareketlidirler. İlkbahar döneminin sonunda ise en yüksek duruma ulaşırlar. Bazı bölgelerimizde temmuz ayının ortasına kadar görülmektedir.


Bakla zınnı yaşayışı


İlkbaharda meyve ağaçlarının ve bitkileri çiçek açtığı zamanda erginler ilk önce yabancı otlarla ve baklagil gibi bitkilerin çiçekleriyle beslenmektedir. Baharda ilk çiçek açan meyve ağaçlarının yani kiraz, erik gibi ağaçların çiçekleriyle beslenmektedirler. Yaşadıkları bölgede iğde gibi çiçekli bitkiler olması halinde temmuz ayına kadar da yaşamlarını sürdürebilirler. Bakla zınnı erginleri meyve ağaçlarının ve çiçek açan bitkilerin çiçek açma zamanında çiçeklerin dişi, erkek organlarının pollen tozlarını yiyerler. Ayrıca genç yaprak, tomurcuk ve meyveleri tüketerek zarar verirler. Bu böceklerin larvaları meyve ağaçlarında çok önemli zararlar oluşturmaz. Zararı bazı yıllarda bazı bölgelerde fazla görülmesinden dolayıdır.


Bakla zınnı en çok nerede görülür

  • Bakla zınnı böceği hayvansal üretime yakın olan bahçelerde
  • Havanın çok sıcak olduğu zamanda şalgam ekimi yapılan bölgelerde
  • Budamadan sonra yapılmış olan bordo burunajı atılan bahçelerde
  • Hardal otu ve kiriş otu yoğun olan bahçelerde
  • Aşırı hayvan gübresi atılan bahçelerde görülmektedir

Bakla zınnı için alınacak kültürel önlemler nelerdir?

İlaçlı mücadelede ağaçların çiçekli olduğu dönemde, döllenmeye yardımcı olan böcek çeşitlerine ve bal arılarına zararlı olduğundan dolayı kültürel yöntemler tercih edilmektedir. Kültürel önlemler için kısaca toprak işlenerek toprakta bulunan yumurta, ergin ve larvalar normal ortamında bozulma meydana gelir ve popülasyonun düşmesi sağlanmış olur. Bakla zınnının erginleri az faaliyette olduğu sırada sabah erken saatlerde ağaçların altına çarşaf açılır. Ağaçlar silkelenir. Çarşafa düşen erginler imha edilir. Son zamanlarda en kullanılan yöntem ise Ağaçların altına mavi renkli leğenler koyulur. Bu leğenlerin içlerine yarısına kadar su doldurulur. Mavi renkli leğenler ergin böceklerin dikkatini çekmektedir. Bu böcekler leğene doğru yönelerek, kapların içindeki suya düşerler. Düşen böcekler boğulur ve bu böcekler topraklara imha edilir.


Bakla zınnı ile kimyasal mücadele

Kimyasal mücadele tavsiye edilmemektedir. Fakat bakla zınnının popülasyonunun arttığı zamanda kimyasal mücadele uygulanabilir. Bu mücadelede bir miktar arı kaybı yaşanmaktadır.


İlaçlama zamanı

Ağaçların pembe tomurcukları oluştuğu zamandan başlayarak bakla zınnının erginlerin çıkışı gözlemlenir. Erginler topraktan çıkıp çiçeklerle beslenmeye başladığı zaman tek ilaçlama yapılmaktadır.

Bakla Zınnı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İç Bakla Nasıl Pişirilir?

İç Bakla Nasıl Pişirilir?

Bakla Fava Tarifi ve Malzemeleri

Bakla Fava Tarifi ve Malzemeleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bakla Zincir Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bakla Zincir Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bakla Nasıl Yapılır?

Bakla Nasıl Yapılır?

Kuru Bakla Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Kuru Bakla Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Bakla Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Bakla Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Yahudi Baklası Tarifi ve Malzemeleri

Yahudi Baklası Tarifi ve Malzemeleri