Kuru Bakla Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kuru Bakla Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kuru bakla: Kuru bakla baklagiller ailesinden gelen kazık köklü bir bitkidir. Kuru bakla baklagiller familyasına adını veren, gıda ve yem bitkisi olarak tarımı yapılan tek yıllık bitkidir. Kuru bakla Akdeniz ve Türkiye'nin de içinde yer aldığı güneybatı Asya kökenli olan bir bitkidir. Kuru bakla ılıman iklimlere sahip olan bölgelerde yetişmektedir. Ülkemizde daha çok kış aylarında ya da bahar aylarında bitki henüz taze iken tüketilmektedir. Ülkemizde Akdeniz ve Ege bölgeleri kuru baklayı daha fazla oranda tüketmektedir. Kuru bakla özellikle kış aylarında sofralarda aranan lezzetler arasındadır. Bakla favası en çok bilinen yemek türüdür ayrıca kuru bakla çorbası, baklalı iç pilav, bakla dolması ve daha birçok tat olarak sofralarda yer alan kuru bakla vitamin değerleri olarak da oldukça faydalıdır. Fakat kuru baklada nişasta oranı yüksek olduğu için şeker hastalarının tüketmesi önerilmez. Nişasta kan şekerini yükselten bir maddedir. Kuru bakla favizm hastaları tarafından da tüketilmemelidir. Bakla tüketildikten sonra vücutta al yuvarların parçalanmasına sebep olmaktadır. Favizm hastalığı geç kalındığı takdirde kalp yetmezliği ve ölümcül vakalara sebep olabilmektedir. Kuru bakla tüketildikten sonra kişide bu gibi durumlara rastlanırsa mutlaka doktora gidilmelidir. Bu gibi istisnai durumlar dışında kuru bakla çoğu hastalığa iyi gelmekte ergenlik döneminde ve gelişme çağındaki çocukların fiziki yapılarında fayda sağlamaktadır.


Kuru baklanın faydaları nelerdir?

  • Parkinson hastalığına iyi gelmektedir. Kuru bakla Parkinson hastalığını tetikleyen depamin eksikliğinin takviyesi için etkili bir besindir ve kişiye fayda sağlamaktadır. Doğal depamin kaynağı olan kuru bakla düzenli tüketildiğinde kişide Parkinson hastalığı oluşmasını engellemektedir.
  • Bağırsak rahatsızlıklarını giderir kuru bakla sindirim sistemini düzenler bağırsaklarla ilgili şikâyetleri azaltmaktadır. Aynı zamanda kişide bulunan hemoroid ve kabızlık rahatsızlıklarını giderir.
  • Yüksek demir oranı içermektedir. Kuru bakla kalsiyum açısından da çok zengin bir besindir. Bu sebepten hamilelerin sık sık tüketmesi demir eksikliği tedavisi için fayda sağlayacaktır. Kansızlığı giderici özelliği olan kuru bakla aneminin tedavisine yardımcı olur ve fayda sağlar.
  • Kilo vermek isteyen kişilere önerilebilir. Kuru bakla kilo vermekte oldukça önemli olan protein değerini yüksek miktarda taşımaktadır. Bitkisel protein deposu olan kuru bakla uzun süre tok tutucu özelliğe sahiptir.
  • Böbrek hastalıklarına iyi gelmektedir. Kuru baklanın böbrek üzerinde etkisi oldukça büyüktür. Böbrek ağrısı ve böbrekte iltihaplanma oluşumunu engeller. Kuru bakla böbrekle ilgili rahatsızlıkların tedavisi için yardımcı bir besindir.
  • İdrar yolları rahatsızlıklarında iyileştirici etkiye sahiptir. Kuru bakla tüketimi idrar yollarını temizleyerek böbrek kumlarının vücuttan atılmasını sağlamaktadır.
  • Baş ağrısına iyi geldiği bilinmektedir. Kuru baklanın tanelerinde bol miktarda azot ve nişasta bulunmaktadır. İçerdiği azot ve nişasta kişide baş ağrısı oluşumunu azaltır.
  • Cilt görünümünü pürüzsüz bir görünüme kavuşturur. Kuru bakla vücuttaki kan dolaşımını arttırma özelliği bulunduğu için cildin duru ve berrak görünmesini sağlamaktadır.
  • Kuru bakla, kişide bulunan kolesterolü dengeler. Kötü kolesterolü en düşük derecelere çekmekte fayda sağlayan bir besindir.

Kuru Bakla Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İç Bakla Nasıl Pişirilir?

İç Bakla Nasıl Pişirilir?

Popüler İçerikler

Bakla Nasıl Yapılır?

Bakla Nasıl Yapılır?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bakla Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Bakla Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Bakla Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bakla Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Acı Bakla Türleri ve Özellikleri

Acı Bakla Türleri ve Özellikleri

Zeytinyağlı Bakla Tarifi ve Malzemeleri

Zeytinyağlı Bakla Tarifi ve Malzemeleri

Zeytinyağlı İç Bakla Tarifi ve Malzemeleri

Zeytinyağlı İç Bakla Tarifi ve Malzemeleri