bakla.gen.tr https://www.bakla.gen.tr Bakla, Kullanımı ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2019, bakla.gen.tr Wed, 27 Jul 2016 00:00:00 +0000 Fri, 06 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Bakla Zincir https://www.bakla.gen.tr/bakla-zincir.html Fri, 30 Nov 2018 08:51:59 +0000 Bakla zincir, Şekil bağımlılığı olan hız-moment dönüşüm mekanizmalarında transmisyon zincirler kullanılır. Standart olarak çok çeşitli türleri vardır. Devir sayısı ve iletecekleri güç büyüklüğüne göre hangi Bakla zincir, Şekil bağımlılığı olan hız-moment dönüşüm mekanizmalarında transmisyon zincirler kullanılır. Standart olarak çok çeşitli türleri vardır. Devir sayısı ve iletecekleri güç büyüklüğüne göre hangi zincir türünün kullanılacağı belirlenir. Zincir satışları söz konusu olduğunda, özellikle transmisyon zincirlerinin satışlarında belirli standart uzunlukların varlığından söz edebiliriz. Bütün zincir türleri ihtiyaç dahilinde uzunlukları belirlenince iki uçtan birleştirilerek ya da serbest halde kullanılabilirler. Metalden üretilen bu tip zincirler kayış gibi malzemelere oranla daha küçük hacim kaplarlar ve daha kullanışlıdırlar.

Bakla Zincir kullanımının avantajları

%96-98 gibi yüksek verimli işler yaparlar. Güç iletim kapasiteleri kayışlara göre oldukça yüksektir. Boyu uygun ayarlandığında montajları oldukça kolaydır. (kilit bakla zincir). Toz, rutubet ve yüksek sıcaklık olan ortamlarda bile uzun yıllar kullanılabilirler.

Bakla Zincir kullanımının dezavantajları

Üretim maliyetleri kendileriyle eş değer işlerde kullanılan materyallere oranla daha maliyetlidir. Montajlama yapılırken dikkatli davranılmazsa zincir zarar görür ya da kopar. iş görmeleri için sık sık yağlanmaları gerekmektedir. Kullanılan cihazda uygun güvenlik önlemi alınmazsa zincir bir süre sonra bulunduğu çarktan atıp etrafa dağılabilir.

Bakla zincir, mukavemeti düşük yani aşırı güçlü bir taşıma özelliğine sahip olmayan metal halat türüdür. Kullanım alanları oldukça geniştir. Normal bakla zincir iç içe geçmiş yuvarlak ya da oval metal halkalar şeklindedir. Halkaların boyutları ve zincirin uzunluğu kullanım alanlarına göre değişkenlik gösterir. Yine kullanım alanına göre değişik renklerde olabilir. Tek bir bakla zincirin kalınlığı, genişliği, uzunluğu ve diğer bakla zincir ile geçiş mesafesi gibi oranlar standart birimlere bağlanmıştır. Bu birimlerin değişkenliği zincirin boyutunu ve mukavemetini belirler. Mafsallı zincirler de bir nevi baklalı zincirdir. Nitekim sfero ya da temper dökümünden yapılan aynı tip baklalardan oluşan bu özel zincirin bir ucu mafsal diğer ucu perno olarak şekillendirilmiştir. Çelik pernolu zincirlerde durum daha farklıdır. Temper ya da sfero dökümünden yapılırlar fakat zincir baklaların mafsal kısımları tam kapalıdır. Çelik pernoların takılabilmesi için bu kısımlarda delikler bulunur.

Bakla ZincirBakla Zincir kullanım alanları

Yük kaldırma gibi işlerde genellikle yuvarlak baklalı zincirler tercih edilir. Normal tipte ya da ortasından takviyeli tipte olan türleri mevcuttur. Hemen hemen neredeyse yük ile ilgili işlerin hepsinde bakla zincire rastlayabiliriz. Yük kaldırma makinalarında en çok gözümüze çarpan zincir türü bakla zincirdir. Amatör ya da profesyonel anlamda neredeyse her yerde gözümüze çarpan bakla zincire kuyumculuk sektöründe bile rastlayabiliyoruz. Denizcilik sektöründe oldukça sık rastladığımız bu zincir, gemilerin çapalarının vazgeçilmez bağlarıdır. Harika geçen bir günün ardından bulunduğunuz tatil köyünde çıktığınız akşam üzeri gezintisinde bir de bakmışsınız şık bir bahçe kapısında asma kilitle tutturulmuş bir bakla zincir duruyor. Eski bir dolabın kapaklarını tutturmak için yine minyatür boyutlarda karşımıza çıkabilecek bakla zincir, evimizi taşımak için kiraladığımız iş makinasının ucunda da gözümüze çarpacak kadar geniş kullanım yelpazesine sahiptir.
]]>
Rüyada Bakla Görmek https://www.bakla.gen.tr/ruyada-bakla-gormek.html Fri, 30 Nov 2018 17:36:11 +0000 Rüyada bakla görmek, rüyalar insanların bilinç altına atılan duygularıdır. Her insan olması gerektiği olayı düşler ve özellikle gece yatmadan düşündüğü için bilinç altına atılır ve uyku halinde rüyada g Rüyada bakla görmek, rüyalar insanların bilinç altına atılan duygularıdır. Her insan olması gerektiği olayı düşler ve özellikle gece yatmadan düşündüğü için bilinç altına atılır ve uyku halinde rüyada görür. Önemli olan rüyayı hayra yormaktır. Rüyada bakla görmek, temizliğe işarettir. Özellikle mevsiminde görülen bakla darada olan ve sıkıntıda olan kişinin, temizlenip feraha ve rahatlığa ereceğini ifade eder. Rüyada bakla gören kişi çok kısmetli ve şanslı olduğu alimler tarafından söylenir ve hayatı  boyunca, rüya gören kişinin kısmetli ve bereketli bir yaşam süreceğine işaret olduğu rüya tabircileri tarafından belirtilir.

Rüyada bakla görmek zenginlik anlamına gelir. Rüya sahibinin yakın zamanda şans oyunu oynaması gerekir. Çünkü bu rüyadan sonra rüya sahibi zengin olacağı, şans yüzüne güleceği, müjdeli ve hayırlı haberler alacağına işarettir. Rüyada bakla görmek kısmet anlamına gelir aynı zamanda. Rüya sahibinin yakın zamanda şans yüzüne güleceği, hayırlı bir kişi ile yuva kuracağı rüya tamircileri tarafından söylenir.

Rüyada Bakla Görmek

Rüyada bakla görmek, pek fazla olumsuz bir rüya yorumu olmayan bu rüya hayırlara ve iyiliğe alamettir. Çok anlamı olan bu rüya her insana görmek nasip olmaz. Rüyada bakla gören kişi gerçekten temiz bir insan olduğuna ve iyilik yapmayı seven biri olduğunu gösterir. Rüyada bakla görmek, hastalıktan kurtulmaya alamettir. Rüya gören kişi hastalıktan kurtulacağını ve yakın zamanda müjdeli haber alacağı rüya tabircileri tarafından söylenir. Görülen bu rüya sabaha karşı, güneş doğmadan su başında anlatılması rüya yorumcuları tarafından önerilir. Su başında anlatılması rüyanın temizliği ve saflığını bozmamak için bu şekilde yapılması eski alimler tarafından yapılması tavsiye edilir. Rüya gören kişinin medeni hali son derece önemlidir. Rüya sahibi evli ise çocuk sahibi olacağına alamet olan bu rüya çok hayırlıdır. Rüya sahibinin bekar olması hayırlı bir yuva kuracağına alamettir. Rüya gören kişinin bu rüyadan sonra 3 gün boyunca çok mutlu olacağı alimler tarafından söylenir.

]]>
Bakla Yemeği https://www.bakla.gen.tr/bakla-yemegi.html Sat, 01 Dec 2018 16:23:32 +0000 Bakla yemeği, çoğunlukla ege bölgesinde sık yapılan bakla yemeği yöresel bir yemek olmamakla birlikte her bölge de farklı malzemeler ile yapılmaktadır. Genellikle zeytinyağlısı yapılan bakla yemeği etli olarak da pişir Bakla yemeği, çoğunlukla ege bölgesinde sık yapılan bakla yemeği yöresel bir yemek olmamakla birlikte her bölge de farklı malzemeler ile yapılmaktadır. Genellikle zeytinyağlısı yapılan bakla yemeği etli olarak da pişirilmektedir. Bu tamamen kişinin yemek kültürü ve damak zevki ile alakalı olabilir. 

Protein ve vitamin bakımından çok zengin olan bakla, içerisinde aynı zamanda B1, B2, B3 ve potasyum barındırmaktadır. Faydaları saymakla bitmeyen bakla, sindirim sisteminin çalışmasını sağlar ve hazmı da kolaylaştırır. Böbreklerde taş ve kum varsa dökülmesinde fayda sağlar. İdrar yollarını temizler ve iltihaplanma durumunu da iyi gelir. Sağlık açısından faydalı olan bakla yemeğinin hazırlanmasına geçebiliriz.

Bakla yemeği için gerekli malzemeler

 • 500 gram taze bakla
 • 300 gram dana eti
 • 1 tane orta boy kuru soğan
 • 1 tane yeşil ve kırmızı kaypa biber
 • 1 tatlı kaşığı domates salçası
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 şeker kaşığı pul biber
 • Sıvı yağ ve çok az tereyağı

Üzeri için

 • 1 kase yoğurt
 • 1 diş sarımsak
 • 1 tatlı kaşığı tuz

Bakla Yemeği

Bakla yemeği hazırlanışı

Taze olarak alınmış baklaları temizleyin ve büyüklüğüne göre iki veya üç parçaya kesin. Uzunlamasına olacak şekilde kesilen baklaları iyi bir şekilde yıkayıp suyunu süzdürmek için delikli bir kabın içerisine alın. Diğer taraftan eti ufak şekilde dilimleyin ve yemeği pişireceğiniz tencerenin içerisine alın. İlk önce etin içerisine yağ ilavesi yapmadan suyunu verip geri çekene kadar kavurun. Et suyunu çekince yağını ilave edip kavurun. Kuru soğanı yemeklik veya daha ufak şekilde doğrayıp etin içerisine alın. Biberleri de ufak şekilde dilimleyin ve malzemeleri yumuşayana dek pişirin.

Et ile beraber sebzeler piştikten sonra salça ve baharatları ilave edip karıştırın. Son olarak suyu süzülen baklayı yemek tenceresinin içerisine alın ve karıştırın. Yemeğin üzerine çok az sıcak su ilavesi yapın ve pişmesi için tencerenin kapağını kapatın. Bakla yemeği istenilen kıvama geldiğinde ocağın altını kapatın ve ilk sıcaklığı geçip hafif ılık olana dek bekletin.

Diğer taraftan sarımsakları bir kasenin içerisine rendeleyip üzerine tuz ilavesi yapın. Bir kase yoğurdu da ilave edip karıştırın. Hazır beklemekte olan bakla yemeğini servis tabağına alın. Üzerine de sarımsaklı yoğurt gezdirin ve servise sunum yapın. Afiyet olsun.

]]>
Bakla https://www.bakla.gen.tr/bakla.html Sat, 01 Dec 2018 17:44:31 +0000 Bakla, Baklagiller familyasına adını veren bakla hem gıda olarak hemde yem bitkisi olarak tarımı yapılan tek yıllık bir bitki türüdür. Bakla bu familya da fasulye, bezelye, börülce, nohut ve mercimek gibi protein bakımınd Bakla, Baklagiller familyasına adını veren bakla hem gıda olarak hemde yem bitkisi olarak tarımı yapılan tek yıllık bir bitki türüdür. Bakla bu familya da fasulye, bezelye, börülce, nohut ve mercimek gibi protein bakımından zengin olan bir bitki türüdür. Bakla Arapça da ot, yeşillik demektir. Bakla Akdeniz ve Türkiye'nin içinde yer aldığı Güneybatı Asya kökenli olan bir bitkidir. Bakla vitamin ve protein açısından son derece zengin bir besin olan bakla taneleri henüz tazeyken yeşil, kuruduğu zamansa kahverengi bir renk alır. Kuru bakla taze baklaya göre daha besleyicidir. Bakla B1, B2, B6 ve K vitaminleri bulunur ve bunlarla birlikte potasyum, magnezyum mineralleri açısından oldukça zengindir. Bakla Türkiye de daha çok kışın üretilir ve bahar aylarında taze olarak tüketilir. Bakla Çiçek açmadan önce sürülerek yeşil gübre ve hasattan sonra hayvan yemi olarak da tarımı yapılır. Baklanın taze yaprakları salata olarak çiğ ve kavrularak yenildiği gibi taze kabuklu bakla ve iç bakla yemeği olarak da yenilmektedir. 

Baklanın  Faydaları: Bakla, böbrek ve idrar yollarının daha verimli çalışmasını sağlar. Göz nezlesinin tedavi edilmesine ve vücuttaki lekelerin giderilmesinde de kullanılır. Ayrıca bakla dikkatli olarak tüketilmesi gereken bir besin maddesidir. Mümkün olduğunca hazırlandığı gün tüketilmesi daha doğrudur. Piştikten bir sonraki gün tüketildiği taktirde karaciğeri yormaktadır. Bakla 1-6 yaş arasında ki çocuklarda fazla tüketilmemesi gereken bir besindir. Bakla böbrek fonksiyonlarının düzenli çalışmasını sağlar. Böbrekteki kumun atılmasını kolaylaştırır. Kabızlığın giderilmesine yardımcı olur. İdrar yolları enfeksiyonlarında da etkilidir. 

Ayrıca bakla bağışıklık sistemini güçlendiren bir bitkidir. Vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Öksürüğe iyi gelir ve balgam söktürücü özelliğe de sahiptir. Baklanın içerisinde bulunan A ve C vitaminleri sayesinde kalp sağlığının korunmasında oldukça önemli bir yere sahip olan bakla kanın pıhtılaşmasının  da önüne geçer ve bu yüzden de mutlaka tüketilmesi gereken bir gıdadır. Baklanın kötü kolesterolü düşürüp iyi kolesterolün de yükselmesine yardımcı olur. Sindirim sistemi içinde  çok faydalı bir gıdadır. Çünkü içinde bir çok faydalı lifler bulunmaktadır.

Bakla
Baklanın içerisinde bol miktarda demir ve kalsiyum bulunmaktadır. Bu nedenle de demir eksikliği olan hastalar için çok önemli bir besin kaynağıdır. Ayrıca baklada bol miktarda kalsiyum bulunduğu için kemik sağlığını da korumaya yardımcı olur. Baklanın bir diğer önemli özelliği ise romatizma hastalıklarına iyi gelmesidir. Baklanın tohumlarından yapılan lapa yaralı deri üzerine konulduğu taktirde  daha çabuk iyileşme görülür. Ayrıca bakladan yapılan lapa sayesinde de deri üzerinde leke bırakmaz. Baklanın çiçekleri demlenip çay olarak içildiğinde idrar yolları için son derece faydalı bir çaydır.

Baklanın  zararları: Baklada diğer tüm gıda maddeleri gibi dozunda kullanılmalıdır. Bir hastalık tedavisinde kullanılacaksa da mutlaka bir doktora danışılmalıdır.
]]>
Kuru Bakla Yemeği https://www.bakla.gen.tr/kuru-bakla-yemegi.html Sun, 02 Dec 2018 14:39:24 +0000 Kuru bakla yemeği; Bakla zeytinyağlısı etlisi mezesi çorbası yapılan oldukça lezzetli ve vitaminli bir besindir. Tazesi oldukça fazla tüketilen baklanın kurusu da en az tazesi kadar tüketilmelidir. Bakla sağlıklı beslenmek ve k Kuru bakla yemeği; Bakla zeytinyağlısı etlisi mezesi çorbası yapılan oldukça lezzetli ve vitaminli bir besindir. Tazesi oldukça fazla tüketilen baklanın kurusu da en az tazesi kadar tüketilmelidir. Bakla sağlıklı beslenmek ve kilo vermek isteyenler için oldukça ideal bir besindir. Çünkü lifli özelliği ve doyurucu bir besin olması nedeniyle tercih edilmektedir. Ayrıca kuru bakla kolesterolü dengeleyerek kötü kolesterolü minimum seviyeye çeker. Ayrıca idrar yollarında oluşan iltihabı temizler kan dolaşımını hızlandırır ve tam bir protein kaynağıdır. Faydaları saymakla bitmeyen kuru baklanın bir çok çeşit yemeği yapılmaktadır. Dilersek kuru baklayı etli veya kıymalı pişirip sıcak servis yapabiliriz. İstersek de zeytin yağlı pişirip soğuk başlangıç olarak servis yapabiliriz. Her ne şekilde yapılırsa yapılsın enfes lezzetli olan kuru bakla yemeğini bol miktarda tüketmekte fayda vardır. Özellikle çocuklarımıza bir şekilde mutlaka yedirmemiz gerekir. Benim mevsiminde sıklıkla yaptığım teze baklanın mevsimi dışında da kurusunu yapmak oldukça keyif aldığım bir durumdur. Hazırlanışı oldukça kolay ve pilavın yanına da fazlasıyla yakışan  bu enfes lezzeti tatmanızı tavsiye ediyorum. Beğeneceğinizi de düşünerek sizlerle tarifini paylaşıyorum.

Kuru bakla yemeği için gerekli malzemeler;
 • 500 gram kuru bakla içi,
 • 200 gram kuzu kuşbaşı et,
 • 2 adet kuru soğan,
 • 1 adet sivri biber,
 • 1 yemek kaşığı tereyağı
 • Yarım çay bardağı sıvı yağ,
 • 1 tatlı kaşığı tuz,
 • 1 çay kaşığı karabiber,
 • 1 tatlı kaşığı pul biber,
 • 1 tatlı kaşı biber salçası,
 • 1 tatlı kaşığı domates salçası,
 • 2,5 su bardağı sıcak su,
Kuru Bakla YemeğiHazırlanışı; Öncelikle kuru baklayı akşamdan soğuk suya ıslatıp yumuşamasını sağlıyoruz. Daha sonra kuşbaşı etleri derin bir tencereye alıp kısık ateşte etler suyunu salıp çekinceye kadar kavuruyoruz. Daha sonra tereyağı ve sıvı yağı ekleyip içerisine ince ince kıydığımız kuru soğanları ve sivri biberi ekliyoruz. Daha sonra biber ve soğanla bir güzel kavurduğumuz etin içerisine domates ve biber salçasını ilave edip tekrar kavuruyoruz. Sonrasında tuz, Karabiber ve pul biberi ekleyip karıştırdıktan sonra beklettiğimiz sudan alıp tekrar yıkadığımız kuru baklaları ekliyoruz. Beş dakika kadar kavurduğumuz baklaların içerisine sıcak suyu ekleyip tencerenin kapağını kapatıyoruz. Yemeği sulu istemiyorsanız suyun miktarını biraz azaltabilirsiniz. Daha sonra tencerenin kapağı kapalı şekilde yaklaşık 30 dakika pişirip ocaktan indiriyoruz. Kapağı kapalı şekilde yaklaşık 15-20 dakika dinlendirdiğimiz kuru bakla yemeğini pilav eşliğinde sarımsaklı yoğurt veya cacıkla birlikte servis yapabiliriz. Ayrıca kuru fasulyede olduğu gibi kuru bakla yemeğini de güveç içerisinde pişirebiliriz. Tadına doyamayacağınız kuru bakla yemeği sevdiklerinize ve size afiyet şifa olsun dileğimle ellerinize sağlık.
]]>
Bakla İçi Yemeği https://www.bakla.gen.tr/bakla-ici-yemegi.html Mon, 03 Dec 2018 13:44:37 +0000 Bakla İçi Yemeği, bakla içi ile pişirildiği gibi tek olarak içi olarak da pişilir. Bu yemek de aslında bakla yemeğinin değişik bir versiyonudur. Herkesin bilmediği bir yemek türü olsa da bakla içi yemeği çok lezzetli ve sağl Bakla İçi Yemeği, bakla içi ile pişirildiği gibi tek olarak içi olarak da pişilir. Bu yemek de aslında bakla yemeğinin değişik bir versiyonudur. Herkesin bilmediği bir yemek türü olsa da bakla içi yemeği çok lezzetli ve sağlıklı bir yemektir. 

Bakla İçi Yemeği İçin Gerekli Malzemeler:
 •  2 kilo içlik bakla
 • 2 adet küçük boy kuru soğan
 • 150 gram zeytin yağı
 • 1 litre baklaların ayıklandığı unlu ve limonlu su 
 • 4 su bardağı su
 • Yarım çorba kaşığı un
 • Yarım limon
 • Yarım yemek kaşığı toz şeker
 • 1 demet dereotu
 • Göz kararı kadar tuz
 • 1 yağ kağıdı
Bakla İçi YemeğiBakla İçi Yemeği Yapılışı:

Bir kaba 4 su bardağı suyu, yarım yemek kaşığı unu ve yarım limonu sıkıp unun topaklanması geçene kadar çırpınız. Daha sonra bu suyun içine iki kilogram olan baklaların üst ince zarını ve iç kabuğunu çıkararak limonlu ve unlu suya atınız. Burada bekletmemizin nedeni ise baklaların kararmaması içindir. Ek bir bilgi olarak baklaları iç olarak pişireceğiniz için bakla içlerinin sararmış ve kartlaşmış olması gerekir. Çünkü böyle olmazsa patates püresi gibi olabilir. Temizlenen baklalar beklerken iki adet küçük soğanı yemeklik yani küp küp doğrayıp pembeleşinceye kadar kavurunuz. Soğanlar kavrulduktan sonra bakla içleri unlu ve limonlu su ile birlikte tencereye atılmalıdır. Daha sonra yarım yemek kaşığı şeker ve göz kararı tuz atılmalıdır. En son olarak yağ kağıdı biraz ıslatılarak yemeğin üstü kapatılmalıdır. Bu şekilde kısık ateşte bir saatte bakla içi yemeğiniz pişer.  Bakla İçi Yemeği piştikten sonra yani ocaktan alındıktan sonra bir demet dere otu ayıklanıp ince doğrayın ve daha sonra bakla içi yemeğine ekleyin. Dereotu ile yemeği karıştırdıktan sonra yemeğiniz hazır. Ancak yemeğiniz biraz dinlenir ise lezzeti daha iyi olur.

Bakla İçi Yemeği hazır. Afiyet olsun.
]]>
Zeytinyağlı İç Bakla https://www.bakla.gen.tr/zeytinyagli-ic-bakla.html Mon, 03 Dec 2018 22:42:30 +0000 Zeytinyağlı iç bakla; Zeytinyağlı yiyecekler genel olarak Akdeniz ve Ege bölgelerinde fazlasıyla tüketilmektedir. Ancak son yıllarda Sağlıklı beslenmek adına her bölgede ve herkes tarafından sevilerek tüketilmektedir. Üstelik Zeytinyağlı iç bakla; Zeytinyağlı yiyecekler genel olarak Akdeniz ve Ege bölgelerinde fazlasıyla tüketilmektedir. Ancak son yıllarda Sağlıklı beslenmek adına her bölgede ve herkes tarafından sevilerek tüketilmektedir. Üstelik zeytinyağlı yemekleri istersek ana yemek olarak istersek ara soğuk olarak, istersek de yemeklerin yanında meze olarak tüketebiliriz. Zeytin yağlı yemek denildi mi ilk akla gelen bakla yemeğidir. Özelliklede zeytinyağlı iç bakla enfes lezzeti ve kolay hazırlanışından dolayı oldukça fazla tüketilen yemekler arasında yer almaktadır. Üstelik zeytinyağlı iç baklayı bir gün önceden hazırlayıp buz dolabında da muhafaza edebiliriz. Ayrıca mevsiminde taze baklanın içini alıp derin dondurucuda muhafaza ederek farklı mevsimlerde de tüketebilir. Bakla içerisinde barındırdığı vitaminler sayesinde insan sağlığına oldukça faydalı bir sebzedir. Benim evimde sıklıkla yaptığım ve severek tükettiğimiz zeytinyağlı iç bakla tarifini sizlerle paylaşıyorum ve şiddetle denemenizi tavsiye ediyorum.

Zeytinyağlı iç bakla için gerekli malzemeler;
 • 1 kilo iç bakla,
 • 1 adet iri boy kuru soğan,
 • 3-4 diş sarımsak,
 • 1 adet havuç,
 • 1 adet isteğe göre domates,
 • 2-3 adet kesme şeker,
 • 1 veya 1,5 çay bardağı hakiki zeytinyağı,
 • 1 tatlı kaşığı tuz,
 • 1,5 su bardağı kaynar su,
 • 1 demet dereotu,
 • Yarım limon suyu,
Zeytinyağlı İç Bakla
Zeytinyağlı iç bakla  hazırlanışı; 

Öncelikle taze baklayı ayıklayıp içini çıkartıyoruz ve bol suda bir güzel yıkıyoruz. Ardından zeytin yağlı iç baklayı pişireceğimiz tencerenin içerisine 1 çay bardağı zeytinyağı koyup içerisine küp küp doğradığımız kuru soğanı ilave ediyoruz. Ardından pembeleşinceye kadar kavurduğumuz kuru soğanın içerisine ince ince kıydığımız sarımsağı ilave ediyoruz. Ardından havucun ince zarını soyup ince halkalar şeklinde doğrayıp tencereye ilave edip hafif kavuruyoruz. Daha sonra yıkayıp suyunu iyice süzdüğümüz iç baklayı tencereye ilave ediyoruz. Daha sonra kesme şekerleri ilave edip karıştırarak erimesini sağlayıp tuzunu ilave edip dilersek kabuğunu soyduğumuz domatesi küp küp doğrayıp ekleyebiliriz. Ardından tencerenin kapağını kapatıp 20 dakika kadar kendi suyu ile kısık ateşte kavrularak pişmesini sağlıyoruz. 20 dakikanın sonunda kaynar suyu ilave edip bir yarım saat daha pişmeye bırakıyoruz. Pişme süresi iç baklanın tazeliğine göre uzaya da bilir kısala da bilir pişme süresini siz ayarlayabilirsiniz. Piştiğinden emin olduğumuz zeytinyağlı iç baklayı şık bir servis tabağına alıyoruz. Daha sonra yarım çay bardağı zeytinyağının içerisine yarım limon suyunu ekleyip iç baklanın üzerine gezdiriyoruz. Ardından iyice yıkayıp kuruladığımız dereotunu ince ince kıyıp zeytinyağlı iç baklanın üzerine serpip ister ılık istersek de soğuk olarak servis yapabiliriz. Şimdiden ellerinize sağlık ve afiyet olsun.
]]>
Bakla Nasıl Yapılır https://www.bakla.gen.tr/bakla-nasil-yapilir.html Tue, 04 Dec 2018 17:40:48 +0000 Bakla Nasıl Yapılır, bakla yaz aylarının ve özellikle Ege bölgesi mutfağının vazgeçilmez yemeklerindendir. Hem tadı hem de şekli taze fasulyeye benzemektedir. Baklanın yemeği ve salatası yapılabilir.  Bakla Nasıl Yapılır, bakla yaz aylarının ve özellikle Ege bölgesi mutfağının vazgeçilmez yemeklerindendir. Hem tadı hem de şekli taze fasulyeye benzemektedir. Baklanın yemeği ve salatası yapılabilir. 

Bakla İçin Gerekli Malzemeler:
 • Yarım kilo taze bakla
 • 1 adet orta boy kuru soğan
 • 1 yemek kaşığı domates salçası 
 • Pul biber
 • Kara biber
 • 1 yemek kaşığı tepeleme un 
 • Yarım limon
 • 1 çay kaşığı şeker
 • Zeytin yağı
 • Bir kaç diş sarımsak
 • Yoğurt
Bakla Nasıl Yapılır

Yarım kilo baklanın üzerini geçecek kadar su koyun. Bu suyu daha sonra boş bir kaba alın. Suyun içine bir yemek kaşığı tepeleme unu ve yarım limonu sıkıp koyarak çırpın. Yarım kilo baklayı güzelce yıkayın ve baklaları küçük küçük doğrayın. Daha sonra ayrı bir kasede su ve limonu karıştırın ve doğradığınız baklaları içine atın. Bu yapmamızın nedeni ise baklaların pişerken kararmasını önlemektir. Baklalar limonlu suda beklerken kuru soğan ince ince yemeklik doğranır ve zeytin yağında pembeleşinceye kadar kavrulur. Kavrulan soğanlara domates salçası ve pul biber, kara biber, tuz eklenir. Bakla Nasıl YapılırSalça da kavrulduktan sonra baklalar limonlu sudan alınarak tencereye atılır. Bir kaç dakika baklalar kavrulmuş soğan ve salça ile birlikte kavrulur. Önceden hazırlanan unlu ve limon sulu karışım tencereye dökülür.  Son olarak bir çay kaşığı şeker konulur ve tencerenin altı kısılır. Yarım saatte kısık ateşte pişirin. Üzerine sarımsaklı yoğurt dökerek yemelisiniz. Bakla yemeğiniz hazır afiyet olsun.

]]>
Zeytinyağlı Bakla https://www.bakla.gen.tr/zeytinyagli-bakla.html Wed, 05 Dec 2018 14:22:58 +0000 Zeytinyağlı bakla, Zeytinyağlı bakla tat ve lezzet olarak sevilen bir besindir. Çoğu mutfakta sıkça yapılan bir yemek türüdür. Genellikle bitkisel beslenmeye ağırlık veren aileler tarafından tercih edilmekte olan bir yemek tü Zeytinyağlı bakla, Zeytinyağlı bakla tat ve lezzet olarak sevilen bir besindir. Çoğu mutfakta sıkça yapılan bir yemek türüdür. Genellikle bitkisel beslenmeye ağırlık veren aileler tarafından tercih edilmekte olan bir yemek türüdür. Zeytinyağlı bakla sağlık açısından oldukça faydalı bir yemektir. İçeriğinde oldukça zengin vitamin değerleri taşımaktadır. Zeytin yağlı bakla, kişi vücudunda ihtiyaç duyulan protein ve kalsiyum içermektedir. Zeytin yağlı bakla kişiyi uzun bir süre tok tutup geç acıkmasını sağlamaktadır. Bunun nedeni zeytinyağlı baklanın içeriğinde bulunan protein ve kalsiyum miktarlarının yüksek olmasıdır. Bakla oldukça zengin bitkisel protein kaynağıdır ve insan vücuduna birçok faydası vardır. Zeytinyağlı bakla yüksek miktarda demirde içermektedir. Kan eksikliği yaşayan insanlarda zeytin yağlı bakla demir eksikliğini de gidermekte ve kişide kan oluşumunu sağlamaktadır.

Zeytin yağlı bakla için gerekli olan malzemeler:
 • 1 kilogram bakla
 • 1 limonun suyu
 • 3 kuru soğan
 • 1 dal veya 1 diş sarımsak
 • 8 çorba kaşığı zeytinyağı
 • 1 çorba kaşığı un
 • 1 tatlı kaşığı toz şeker
 • 1,5 su bardağı sıcak su
 • 1 tutam tuz
 • 5-6 dal dereotu
Zeytinyağlı BaklaZeytinyağlı baklanın yapılışı: Zeytinyağlı bakla yaparken öncelikle baklaları yıkayıp ayıklama işlemini yapmalısınız. Baklanın kararmaması için limon suyu ilave edilmiş suda bekletebilirsiniz. Sonrasında soğanları doğrayıp orta boy bir tencerede pembeleşinceye kadar kavurun. Pembeleşen soğana malzeme kısmında ölçüsü belirtilmiş unu ilave edin. 1 veya 2 kere karıştırdıktan sonra baklayı soğan ve un karışımının üzerine ekleyin. Tencerede bakla ve soğanı bir miktar kavurduktan sonra sarımsağı baklaya ilave edebilirsiniz. Bu karışımı kapağını kapatarak kısık ateşte 5 dakika pişirin. Toz şeker, tuz, sıcak su ve limon suyunu tenceredeki karışıma ilave edin. Daha sonra baklalar pişinceye ve yumuşayıncaya kadar pişirin. Önceden doğranmış dereotunu baklanın üzerine dökerek tencerenin kapağını tekrar kapatın ve baklanın ateşini kapatıp soğumaya bırakın. Zeytinyağlı bakla sarımsaklı yoğurt ile de ikram edilebilir. Afiyet olsun.
]]>
İç Bakla Nasıl Pişirilir https://www.bakla.gen.tr/ic-bakla-nasil-pisirilir.html Thu, 06 Dec 2018 00:19:10 +0000 İç bakla nasıl pişirilir; Türk mutfağı yemek çeşitleri yönünden oldukça zengin bir mutfağa sahiptir. Et yemekleri, bakliyat yemekleri, sebze yemekleri, hamur işleri derken bir çok çeşitten oluşmaktadır. Türk mutfağı da k İç bakla nasıl pişirilir; Türk mutfağı yemek çeşitleri yönünden oldukça zengin bir mutfağa sahiptir. Et yemekleri, bakliyat yemekleri, sebze yemekleri, hamur işleri derken bir çok çeşitten oluşmaktadır. Türk mutfağı da kendi içerisinde yöreye göre farklı lezzetlere sahiptir. Örneğin İç Anadolu da et yemekleri ve hamur işleri bol miktarda tüketilirken, Eğe ve Akdeniz de baklagiller ve sebze bol miktarda tüketilmektedir. Ege ve Akdeniz mutfağına örnek verecek olursak iç bakla yemeği oldukça iyi bir örnek olur. İç bakla nasıl pişirilir anlatımına geçmeden önce baklanın içerisinde bulunan vitaminlerden bahsetmek isterim. Baklada bulunan A-C Vitaminleri ve içerdiği kalsiyum sayesinde oldukça vitaminli bir besindir. Bu nedenle mevsiminde toplayıp veya aldığımız baklayı bol miktarda tüketmemizde yarar vardır. Bakla bağışıklılık sistemimizi kuvvetlendirdiği gibi cilde parlaklık verir. Ayrıca kan dolaşımını hızlandırır ve kemiklerimizi güçlendirir. Bu nedenle çocuklarımızın da tüketmelerini sağlamamız gerekir. İç bakla nasıl pişirilir sorusuna gelince iç baklanın en lezzetli ve vitaminli hali zeytinyağlıdır. Severek tüketeceğinizi düşünüyorum ve bu nedenle sizlerle tarifini paylaşıyorum. Dilerseniz sizde iç bakla pişirip sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

İç bakla yemeği için gerekli malzemeler; 
 • 500 iç bakla,
 • 2 adet küçük boy kuru soğan,
 • 3 diş sarımsak,
 • 1 tatlı kaşığı tuz,
 • 1 tatlı kaşığı un,
 • 1 adet kesme şeker,
 • Yarım limon,
 • 1,5 çay bardağı zeytinyağ,
 • 1 çay kaşığı karabiber,
 • 1 adet havuç,
 • 1 adet domates,
 • 1 Tatlı kaşığı pul biber,
 • 1 demet dereotu,
İç Bakla Nasıl PişirilirHazırlanışı; İç bakla yemeği için ilk olarak baklaların içleri ayıklanıp bir güzel yıkanır. Eğer baklalar çok taze değil ve sert ise sıcak suyla beş dakika haşlıyoruz. Daha sonra baklaları yıkayıp suyunu süzmesi için süzgece koyup biz Derin bir tencerenin içerisine bir çay bardağı sıvı yağı ve ince kıydığımız kuru soğanları alıyoruz. Daha sonra kuru soğanlar pembeleşinceye kadar kavurup içerisine yıkayıp suyunu süzdüğümüz taze baklaları ekliyoruz. Ardından dış zarını soyduğumuz havucu ince jullen şeklinde doğrayıp baklaların içerisine ekliyoruz. Bir müddet birlikte kavurduğumuz bakla ve havuçların içerisine kesme şeker ve tuzu ilave ediyoruz. Son olarak ta kabuğunu soyup küp doğradığımız domatesi de ekleyip tekrar kavurduktan sonra 1 çay bardağı sıcak su ekliyoruz. Bu şekilde 20 dakika pişirdiğimiz iç bakla yemeğini ocaktan indirip şık bir servis tabağına alıyoruz. Daha sonra küçük bir kasenin içerisine un, yarım çay bardağı zeytinyağı limon suyu ve iyice dövülmüş sarımsağı ekleyip karıştırıyoruz. Daha sonra servis tabağına aldığımız iç baklanın üzerine gezdiriyoruz. Daha sonra iyice dereotunu incecik kıyıp baklanın üzerine serpiyoruz. Son olarak ta pul biber ve karabiber serptiğimiz iç bakla servise hazırdır. Dilerseniz sarımsaklı yoğurt eşliğinde ana menü olarak servis yapabilirsiniz, dilerseniz de ara soğuk olarak veya meze olarak soğuk şekilde servis yapabilirsiniz şimdiden ellerinize sağlık ve afiyet olsun. 

]]>
Bakla Çeşitleri https://www.bakla.gen.tr/bakla-cesitleri.html Thu, 06 Dec 2018 01:24:29 +0000 Bakla Çeşitleri; Baklanın yetmişe yakın çeşidi bilinmektedir. Bakla çeşitleri genelde çok kireçli ve killi toprakları sevmektedir. Bakla çesitlerinin boyları kırk santimetreden seksen santimetreye kadar uzayabilmektedir. Bakla Çeşitleri; Baklanın yetmişe yakın çeşidi bilinmektedir. Bakla çeşitleri genelde çok kireçli ve killi toprakları sevmektedir. Bakla çesitlerinin boyları kırk santimetreden seksen santimetreye kadar uzayabilmektedir. Bakla çeşitleri genelde koyu yeşil renktedir. Bakla çeşitlerinde genelde üç yada sekiz kadar bakla tanesi olur. Bakla çeşitleri yurdumuzda hemen hemen her bölgede yetişmektedir. Bakla çeşitleri ülkemizde sofralık ve hayvan yemi olarak üretilmektedir. Bakla genelde ılık iklimi seven bir bitkidir. Yurdumuzda özellikle ege bölgesinde Manisa'da yetiştirilmektedir. Baklanın ekimi Mart ayında yapılır. Baklanın hasadı ise haziran ile eylül ayları arasında yapılır.

Bakla Çeşitleri;  

Sakız baklası,  Arşın baklası,  Bayrampaşa baklası, Seville baklası, Tonka baklası,  Kalabar baklası,  Ful baklası, Sultani baklası,  gibi bakla çeşitleri vardır. 
 • Tonka baklası; Tonka baklası kokulu tütün yapımında kullanılmaktadır. 
 • Kalabar baklası; Kalabar baklası göz tedavisinde kullanılmaktadır. 
 • Ful baklası; Ful baklası Mısır, Libya, Tunus, Cezayir ve Fas' ta haşlanarak çerez gibi sokaklarda satılmaktadır.  
 • Seville baklası; Seville baklası boyu doksan ile yüz yirmi santimetredir. Seville baklası koyu yeşil renktedir. Seville baklasının uzunluğu on altı, yirmi santimetre,  genişliği ise iki, üç santimetredir. Seville baklası tohum sayısı dört yada altı dır.  Seville baklası ılık iklimi sever ve en fazla on derece sıcaklığa dayanabilmektedir. Seville baklası derin, geçirgen ve organik maddelerce zengin toprakları sever. Seville baklası çok lezzetlidir. Tazesi yemekli ve konserve olarak kullanılır.  Kurusu  da sevilerek tüketilir.
Baklanın yapraklarından salata, tanelerinin  de yemeği yapılmakadır. Bakla baklagillere adını vermektedir. Baklanın içerisinde bitkisel protein ve karbonhidrat vardır. Baklanın içinde demir, kalsiyum, A,B, C, B2 vitaminleri de bulunmaktadır. Bakla sağlık açısından muhakkak tüketilmesi gereken bir sebzedir. 

Bakla Çeşitleri
Baklanın Faydaları; 

Bakla vücudumuzda ki kötü diye adlandırılan kolesterolü düşürür. Bakla içerisinde bulunan insülin ile kan şekerini ayarlar. İçeride yüksek oranda ki lif ile kabızlığa iyi gelir.  Baklanın tohumundan yapılan lapa deri hastalıklarına iyi gelmektedir. Bakla idrar yollarını temizlemektedir. Böbreklerin kum yada taş dökmesine yardımcı olur. Baklanın yeşil kabuğunu ezip istenmeyen bölgelerdeki kılların diplerine sürerseniz bir daha o bölgede kıl çıkmaz. 

Sağlıklı günler. 
]]>
Yahudi Baklası https://www.bakla.gen.tr/yahudi-baklasi.html Thu, 06 Dec 2018 18:25:30 +0000 Yahudi baklası, acı bakla, termiye, danik, kurt baklası gibi farklı isimlerde bilinen yahudi baklası; 3000 yıldan fazla zamandır yarımı yapılan ve dünya üzerinde 30' u aşkın çeşiti bulunduğu bilinen bir bitkidir. "Lipunus vari Yahudi baklası, acı bakla, termiye, danik, kurt baklası gibi farklı isimlerde bilinen yahudi baklası; 3000 yıldan fazla zamandır yarımı yapılan ve dünya üzerinde 30' u aşkın çeşiti bulunduğu bilinen bir bitkidir. "Lipunus varius" ülkemizde en çok üretilen türüdür. Çoğunlukla Kuzey Amerika, Akdeniz, Marmara ve Ege bölgelerinde yaygın bulunan yahudi baklası; baklagiller familyasından olup gerçek vatanı Mısır' dır. Yıllık otsu bir bitkidir ve iç baklaya nazaran daha küçük tohumları vardır.

Yahudi baklası; boyu 1 metreye kadar uzayabilen, acı taneli ve salkım biçiminde çiçeklere sahiptir. Besin değeri açısından oldukça zengindir. Çiçeklerinin hoş görünümünden ötürü, bir çok yerde süs bitkisi olarak bahçelerde de yetiştirilmektedir. 

Yahudi baklası kullanım alanları;

Yahudi baklasının tohumlarını kavrulup çekilmesinden sonra toz haline getirip farklı alanlarda kullanabilirsiniz. Soyulan kabuklarından ise tane olarak veya lapa halde faydalanabilirsiniz. Lapa şekline getirilen baklayı, yaralarda, cilt rahatsızlıklarında ve zehirli haşere ısırmalarında haricen kullanabilirsiniz. Ayrıca besleyici tohumları bazı hayvanlara yemiş olarakda verilmektedir.

Yahudi Baklası
Yahudi baklası faydaları;
 • Böbrek iltihablanmasında, taş ve kumların dökülmesinde yardımcı olan bir bitkidir.
 • İdrar zorluğu çekenler; su ile kaynatarak içebilirler.
 • Bağırsak ve dalakta işlevi arttıran yahudi baklası, mide rahatsızlıklarına da iyi gelir.
 • Yahudi baklasının tozu ile sirke ve balı karıştırıp hap şeklinde yutulur ise bağırsak parazitlerinin düşmesinde etkili olur.
 • Kuvvet verici özelliği vardır ve meniyi arttıırır.
 • Kan temizleyici etkisi bulunur ve kanda şekeri seviyesini düşürür.
 • Romatizal ve siyatik ağrılara iyi gelir.
 • Balgam söktürücüdür ve nefes darlığını rahatlatır.
 • Baş ağrılarını geçirir ve vücutta biriken tuzu atmaya yardımcı olur.
 • Kadınlarda iyi bir adet söktürücüdür ve adet sancılarını azaltır. Ancak hamilelikte kullanımı sakıncalıdır. Çünkü, düşük riskinin yüksek oranda arttırır.
]]>
Taze Bakla https://www.bakla.gen.tr/taze-bakla.html Fri, 07 Dec 2018 13:58:22 +0000 Taze bakla, kış aylarının vaz geçilmez sebze yemeklerinden olan taze bakla sağlık açısından son derece faydalıdır. Taze bakla Akdeniz ve Ege Bölgesi için vazgeçilmez bir lezzet olmuştur. Ülkemizde en çok Akdeniz Taze bakla, kış aylarının vaz geçilmez sebze yemeklerinden olan taze bakla sağlık açısından son derece faydalıdır. Taze bakla Akdeniz ve Ege Bölgesi için vazgeçilmez bir lezzet olmuştur. Ülkemizde en çok Akdeniz ve Ege Bölgesinde bulunur ve tüketilir. Taze bakla, tam bir vitamin deposudur. İçerdiği, A, B ve C Vitaminleri vücut için son derece gerekli ve önemli olan vitaminlerdir. Taze bakla içerdiği yüksek protein sayesinde vücudun protein ihtiyacını bir kırmızı et kadar karşılar. Taze bakla özellikle çoçuklara hafta da 2 defa yemeklerde ve öğünlerde verilmelidir. Çocuklarda özellikle göze iyi gelen bakla gözün daha parlak ve net görmesini sağlar. Taze baklada bulunan yüksek protein özellikle diyet yapan kişiler için mükemmel bir öğün olacaktır. Taze bakla besleyici özelliğe sahiptir. Emziren annelerin taze bakla tüketimi yapması anne sütünün arttıracaktır. Hamile olan anne adaylarının demir ve kalsiyum ihtiyacı çok fazladır. Taze bakla içerdiği demir ve kalsiyum açısından okudukça zengindir. Bu yüzden hamilelikte bol bol tüketilmesi gerekir. Anemi hastaları için gerekli olan demir, bol miktarda olduğu için bol bol anemi hastalarının taze bakla tüketimi yapması gerekir.

Taze bakla faydaları; taze bakla özellikle soğuk algınlığı, boğaz şişmesi ve öksürüğe karşı son derece faydalıdır. Vücudumuzun tüm organlarına iyi gelen taze bakla  bir şifa kaynağıdır. Taze bakla hücreleri yeniler ve özellikle kanser tedavisi gören hastaların bol bol tüketilmesi önerilir.  Taze bakla sindirim sistemini rahatlatarak hazmı kolaylaştırır. İçerdiği A Vitamini sayesinde göz ve göz içinde bulunan damarlara iyi gelir. Gözün daha parlak görmesini sağlayarak,  göz basıncını dengede tutar taze bakla. Kolesterol düşürücü olan taze bakla özellikle kolesterol hastalarının bol bol tüketilmesi gerekir. Taze bakla, böbrek dostudur. Böbreklerde oluşan yaş ve kum dökülmesini sağlar. İdrar söndürücü olarak bilinen taze bakla, sistik ve idrar yolu enfeksiyonuna çok iyi gelir. Taze bakla vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Taze bakla içerdiği C Vitaminleri sayesinde kalp dostudur. Kalp için faydalı olan taze bakla kalp dostudur. Taze bakla cilt tedavilerine son derece iyi gelir. Ciltte oluşan akne, kaşıntı, siyah nokta, lekelenmelerin yok olmasında kullanılır. Bağırsakları iyi gelen Taze bakla kabızlık sorununu ortadan kaldırarak, bağırsakları çalıştırır.

Taze Bakla
Taze bakla meze çeşidi olarakta sofralarda yer alır. Hem göze hem mideye hitap eden bu lezzet mükemmel bir soğuk meze grubundandır. Taze bakla meze olarak tüketildiğinde mutlaka içerisine sarımsaklı yoğur eklenmesi önerilir. Taze bakla yemeği yada mezesi yapıldığı anda tüketilmesi ertesi güne bırakılmaması gerekir. İçerdiği yüksek protein ertesi gün etkisini kaybederek yemeğin bozulmasını sağlar. Taze bakla mevsiminde bol bol tüketilerek sofralarda yer alması hem vücuda faydası olacaktır, hem hafif olan taze bakla rahatlık ve ferahlık verir.
]]>
Tunus Baklası https://www.bakla.gen.tr/tunus-baklasi.html Sat, 08 Dec 2018 08:13:48 +0000 Tunus baklası, Doğanın kadınlara şifa olarak gönderdiği bir bitki olan Tunus baklası özellikle kadınlarda görülen göğüslerin sarkmaları durumunda kullanılır. Göğüs dolgunluğu ve dikliği yaş ilerlediğinde, çalışma ha Tunus baklası, Doğanın kadınlara şifa olarak gönderdiği bir bitki olan Tunus baklası özellikle kadınlarda görülen göğüslerin sarkmaları durumunda kullanılır. Göğüs dolgunluğu ve dikliği yaş ilerlediğinde, çalışma hayatı zorluğunda, bebek emzirme sonucunda bozulabilir ve sarkabilir. Bu bitkinin içerisinde bulunan maddeler ciltten girerek göğüs kaslarını kuvvetlendirici etkisi olduğu için Tunus baklası göğüsler için çok faydalı bir bitkidir. Tunus baklası göğüslerin dikliğini ve dolgun olmasını sağladığı gibi sarkmış porsumuş göğüslerin tekrardan toparlanmalarını sağlamaktadır. Böylesi bir durumla karşı karşıya kalan kadınlar göğüs güzelliklerini tekrardan kazanabilirler.

Tunus baklası tarifi,
 • 2 yemek kaşığı Tunus baklavası unu,
 • 1 çay bardağı su,
Tunus baklası yapılışı, 

Tunus baklası unu ile su karıştırılır. Yarım saat kadar orta ateşte pişirilir ve soğumaya bırakılır. Bu karışım göğüsler üzerine ve kenar çevrelerde bulunan meme kasları üzerine sürülür. Yarım saat böyle bekledikten sonra soğuk suya batırılmış sünger ile bu bölgedeki hamur tamamen temizlenir. Bu tedaviye her ay 6-8 gün aralıklı devam edilebilir. Bu tedaviye destek amaçlı her duştan sonra göğüslerinize soğuk su ile masaj yapın. Tunus BaklasıGün içerisinde sık sık göğüslerinizi şişirerek derin nefesler alın. Beslenme programınızda badem, arpa unundan yapılan mamuller, mercimek, havuç, fesleğen ve yer elmasını ekleyebilirsiniz. Akşamları zeytinyağı ve tatlı badem yağını karıştırarak göğüslerinize masaj yaparak sürebilirsiniz. Bu yaptığınız tedavi sürecine destek olacaktır.
]]>
Bakla Zınnı https://www.bakla.gen.tr/bakla-zinni.html Sat, 08 Dec 2018 08:33:59 +0000 Bakla zınnı; Kın kanatlılar ailesinde yer alan, bilimsel adı Tropinota nirta olan bir böcek türüdür. Genellikle erginleri armut, erik, kiraz, şeftali, kayısı, asma, süs bitkileri ve çiçek açan bazı sebzelerin çiçekleriyle be Bakla zınnı; Kın kanatlılar ailesinde yer alan, bilimsel adı Tropinota nirta olan bir böcek türüdür. Genellikle erginleri armut, erik, kiraz, şeftali, kayısı, asma, süs bitkileri ve çiçek açan bazı sebzelerin çiçekleriyle beslenir. Bakla zınnı bitkilerin yaprak, meyve ve tomurcuklarına da zarar verir. 

Bakla zınnı gelişimi ve şekilleri

Ergin dönemini toprakta geçirmektedirler. Kış aylarında ise larva olarak geçirirler. İlkbahar zamanında meyve ağaçlarının ve çiçek açan bitkilerin döneminde ergin olarak çıkarlar. Bu dönemde çiçeklerden beslenir. Yumurtalarını hümüsçe toprağa bırakırlar. Bu yumurtalar birkaç hafta sonra çatlayarak larvalar doğar. Bu larvalar otların kökleri ile beslenirler. Gelişim evreleri 6-9 hafta arasında değişmektedir. Bu evreyi toprakta geçirirler. Toprakta bulundukları zaman pupa olurlar. Pupaların içinden çıkan erginler ise kış dönemini toprakta geçirirler. Erginlerin 1 mm uzunluğunda ve 8 mm genişliğinde olurlar. Görünüşleri siyah mat renkli olurlar. Gövdelerinin üzeri uzun sarı tüylerle kaplı olmakla berabe elytronlarının üzerinde beyaz lekeler vardır. Larvaları ise manas şeklindedir.
Bir sonraki yıl çıkacak olan çiçek ve çiçekli bitkilerde  zarar meydana getirirler. Larvaların bulundukları kuru toprakta gelişim süreci biraz yavaş olur. Eğer toprak sıcaklığı 15 derecenin altında ise larva gelişimi iyice durur. Bakla zınnının erginleri gün içindeki güneşli saatlerde çok hareketlidirler. İlkbahar döneminin sonunda ise en yüksek duruma ulaşırlar. Bazı bölgelerimizde temmuz ayının ortasına kadar görülmektedir.

Bakla zınnı yaşayışı

İlkbaharda meyve ağaçlarının ve bitkileri çiçek açtığı zamanda erginler ilk önce yabancı otlarla ve baklagil gibi bitkilerin çiçekleriyle beslenmektedir. Baharda ilk çiçek açan meyve ağaçlarının yani kiraz, erik gibi ağaçların çiçekleriyle beslenmektedirler. Yaşadıkları bölgede iğde gibi çiçekli bitkiler olması halinde temmuz ayına kadar da yaşamlarını sürdürebilirler. Bakla zınnı erginleri meyve ağaçlarının ve çiçek açan bitkilerin çiçek açma zamanında çiçeklerin dişi, erkek organlarının pollen tozlarını yiyerler. Ayrıca genç yaprak, tomurcuk  ve meyveleri tüketerek zarar verirler. Bu böceklerin larvaları meyve ağaçlarında çok önemli zararlar oluşturmaz. Zararı bazı yıllarda bazı bölgelerde fazla görülmesinden dolayıdır.

Bakla zınnı en çok nerede görülür

 • Bakla zınnı böceği hayvansal üretime yakın olan bahçelerde 
 • Havanın çok sıcak olduğu zamanda şalgam ekimi yapılan bölgelerde 
 • Budamadan sonra yapılmış olan bordo burunajı atılan bahçelerde
 • Hardal otu ve kiriş otu yoğun olan bahçelerde  
 • Aşırı hayvan gübresi atılan bahçelerde görülmektedir
Bakla Zınnı
Bakla zınnı için alınacak kültürel önlemler

İlaçlı mücadelede ağaçların çiçekli olduğu dönemde, döllenmeye yardımcı olan böcek çeşitlerine ve bal arılarına zararlı olduğundan dolayı kültürel yöntemler tercih edilmektedir. Kültürel önlemler için kısaca toprak işlenerek toprakta bulunan yumurta, ergin ve larvalar normal ortamında bozulma meydana gelir ve populasyonun düşmesi sağlanmış olur. Bakla zınnının erginleri az faaliyette olduğu sırada sabah erken saatlerde ağaçların altına çarşaf açılır. Ağaçlar silkelenir. Çarşafa düşen erginler imha edilir. Son zamanlarda en kullanılan yöntem ise Ağaçların altına mavi renkli leğenler koyulur. Bu leğenlerin içlerine yarısına kadar su doldurulur. Mavi renkli leğenler ergin böceklerin dikkatini çekmektedir. Bu böcekler leğene doğru yönelerek, kapların içindeki suya düşerler. Düşen böcekler boğulur ve bu böcekler topraklara imha edilir.

Bakla zınnı ile kimyasal mücadele

Kimyasal mücadele tavsiye edilmemektedir. Fakat]]> Bakla Fava https://www.bakla.gen.tr/bakla-fava.html Sun, 09 Dec 2018 03:09:37 +0000 Bakla Fava, genel olarak ege bölgemize ve Yunan mutfağına özgü olan güzel bir yemek yanı mezesidir. Genellikle Rum meyhanelerinde meze rakı yanında meze olarak tüketilen ve Rumların gözdesi olan bir meze çeşididir. Ege Rum meyha Bakla Fava, genel olarak ege bölgemize ve Yunan mutfağına özgü olan güzel bir yemek yanı mezesidir. Genellikle Rum meyhanelerinde meze rakı yanında meze olarak tüketilen ve Rumların gözdesi olan bir meze çeşididir. Ege Rum meyhanelerinde balık restoranlarında çok sık karşılaşabileceğiniz ve neredeyse her Rum meyhanesinde bulunan bir meze çeşidi olarak bilinir. Rumlara özgü olan bu meze çok lezzetli olup tarihçesi çok eskiye, antik yunana dayandığı söylenir. Bakla fava adından da anlaşılacağı üzere bakladan elde edilir ve yapılışı çok basit olan bir meze çeşididir. Egenin ve Rumların bu mezesi nasıl yapılır tarifi ve malzemeleri nedir hemen anlatalım.

Bakla Fava için Gerekli Olan Malzemeler
 • 1 Su bardağı kuru bakla içi beyaz kısmından
 • 1 Çay kaşığı tuz
 • 3-4 su bardağı ılık su
 • 1 Adet kuru soğan
 • 1-2 adet küp kesme şeker
 • 1 Adet sıkılmış limon suyu
 • Yarım demet dereotu
Bunların yanı sıra isteğe göre üzerine zeytinyağı dekor ve süslemek için çeri domates, kuru soğan, dereotu, maydanoz ve kırmızı (capia) biber de kullanılabilir fakat abartıya kaçmak istemiyor ve sade bir görüntü oluşmasını istiyorsanız sadece toz biber serperek ya da zeytinyağı ve dereotu kullanarak da sunum yapabilir tüketebilirsiniz. Bakla fava genellikle zeytinyağı ve dereotu ile servis edilir.

Bakla FavaBakla Fava Nasıl Yapılır
Bakla favayı yapmadan 1 gün önce kuru baklaları suya koyup ıslatın ve favayı kullanmadan hemen önce akan suyun altında bir müddet yıkayıp pişirilecek tencereye koyun. Tencereye sıvı yağınızı koyun ve ardından iri şekilde doğradığınız soğanları ekleyerek şeffaf bir renk alana kadar kavurun. Tencereye koyduğunuz baklanın içerisine 1-2 bardak su koyup tuzunu ekleyin. Suyunu çekmeye başladığı anda yine 1 bardak sıcak su ekleyip baklaları haşlamaya bırakın ve baklalar hafif yumuşadığında içerisinde az bir miktar su kalacak şekilde süzün. Baklaların yumuşaklığını kontrol edip gerekiyorsa biraz daha su ekleyerek tekrar haşlamaya koyabilirsiniz. 

Baklaların içerisine önceden kavurduğunuz soğanları ekleyin ocağın altını kısık ateşe getirip pişirmeye devam edin. Bakla favanın suyu iyice azalıp baklalar yumuşayınca hemen 2 adet kesme küp şekeri ve sıkılmış limon suyunu ilave ederek pişirmeye devam edin. Genel olarak baklalarla 3-4 bardak su eklemek yeterli olacaktır. Yeteri kadar pişen ve yumuşayan favaya sapları ayıklanmış olan dereotunu ilave ederek mikserden geçirebilirsiniz. İsteğe göre eklemeden önce baklaları mikserden geçirip püre haline getirebilirsiniz. Püre haline getirdiğiniz baklanın içerisinde dereotu yoksa sunum yapacağınız zaman üzerine ekleyebilirsiniz. Bakla favanın üzerine çok az bir zeytinyağı döküp, küçük doğranmış soğan ve dereotu ile servis edebilirsiniz ve çok lezzetli olduğunu fark edeceksiniz. Bu işin sonunda kişiler kendi yaratıcılığını konuşturup değişik sunumlar hazırlayabilir fakat sadelikten ve bakla favanın genel olarak dışına çıkmak istemeyenler tarifimizi aynen uygulayacaktır. Bu meze çeşidi özel günlerinizde özel yemeklerde ve sofralarda yerini alabilecek çok basit yapılan ve çokta lezzetli olan bir meze çeşididir. 

Afiyet Olsun.
]]>
Bakla Ezmesi https://www.bakla.gen.tr/bakla-ezmesi.html Sun, 09 Dec 2018 10:24:25 +0000 Bakla ezmesi: Hatay iline ait bir lezzettir. Hatay'ın yöresel lezzeti olan bakla ezmesi ülkemizce sevilen bir tat haline gelmiştir ve adını hemen hemen tüm illerde duyurmuştur. Bakla ezmesi vücuda faydası ile bilinmektedir. Bakla ezm Bakla ezmesi: Hatay iline ait bir lezzettir. Hatay'ın yöresel lezzeti olan bakla ezmesi ülkemizce sevilen bir tat haline gelmiştir ve adını hemen hemen tüm illerde duyurmuştur. Bakla ezmesi vücuda faydası ile bilinmektedir. Bakla ezmesi içeriğinde bir çok besin değerini barındırmaktadır ve kişi vücudunda oldukça olumlu faydaları vardır. Bakla ezmesi ana yemekler yanında birçok sofrada yer almaktadır. Hatay iline ait bir tat olduğu için genellikle Hatay ili ve çevresinde daha çok tercih edilen bir tattır. Bakla ezmesi diyet yapan insanlarca da tercih edilebilir. Bakla ezmesi içeriğinde bol miktarda protein ve kalsiyum barındırmaktadır. Protein ve kalsiyum kişi vücudunu tok tutan değerlerin başında gelir. Kişinin vücudunda çabuk ve ani  acıkmalar yaşanmaması ve tokluk hissi yaşaması fazla kilo problemi olan insanlarda ara öğünlerin ortadan kalkmasına ve dolayısıyla kişinin kilo vermesine fayda sağlamaktadır.

Bakla ezmesi için gerekli malzemeler:
 • 500 gram kurutulmuş bakla
 • 1 su bardağı tahin
 • 2 limonun suyu
 • 2 diş sarımsak
 • 1 tutam maydanoz
 • 1 orta boy domates
 • Zeytinyağı
 • 1 tutam tuz
Bakla EzmesiBakla ezmesinin yapılışı:

Öncelikli olarak taneler halindeki baklaları orta boy bir tencereye döküp 1 litre suda 2 saat kadar haşlamalısınız. Haşlama sırasında suyun eksilmesi olduysa ve hala bakla yumuşamadıysa suya ekleme yapabilirsiniz. Baklanın haşlanıp haşlanmadığını kontrol edin ve istenilen yumuşaklığa eriştiğinde baklaları tencereden alıp miksere koyun. Mikserde baklaları yavaş yavaş öğütmeye başlayın. Baklalar mikserde öğütülürken baklanın piştiği sudan bir bardak su alıp yavaş yavaş öğütülen baklanın içine dökün. Bakla suyunun öğütülen baklaya dökülme ölçüsü 1 su bardağı kadardır. Daha sonra öğütülen baklaya 1 tutam tuz ve malzemelerde belirtilen ölçüdeki tahin öğütülen baklanın içine karıştırılır. Karışımın içine limon suyu ve sarımsak da eklendikten sonra bakla karışımı öğütülmeye ve ezme haline getirilmeye devam edilir. Öğütülerek ve ezilerek krem kıvamına getirilen karışım servis tabağına alınır. Servis tabağı üzerine domates ve maydanoz ile görsellik kazandırılır. Üzerine birazda zeytinyağı gezdirdikten sonra servis edilmektedir. Afiyet olsun.
]]>
Kuru Bakla https://www.bakla.gen.tr/kuru-bakla.html Sun, 09 Dec 2018 17:21:23 +0000 Kuru bakla: Kuru bakla baklagiller ailesinden gelen kazık köklü bir bitkidir. Kuru bakla baklagiller familyasına adını veren, gıda ve yem bitkisi olarak tarımı yapılan tek yıllık bitkidir. Kuru bakla Akdeniz ve Türkiye'nin de içi Kuru bakla: Kuru bakla baklagiller ailesinden gelen kazık köklü bir bitkidir. Kuru bakla baklagiller familyasına adını veren, gıda ve yem bitkisi olarak tarımı yapılan tek yıllık bitkidir. Kuru bakla Akdeniz ve Türkiye'nin de içinde yer aldığı güneybatı Asya kökenli olan bir bitkidir. Kuru bakla ılıman iklimlere sahip olan bölgelerde yetişmektedir. Ülkemizde daha çok kış aylarında yada bahar aylarında bitki henüz taze iken tüketilmektedir. Ülkemizde Akdeniz ve Ege bölgeleri kuru baklayı daha fazla oranda tüketmektedir. Kuru bakla özellikle kış aylarında sofralarda aranan lezzetler arasındadır. Bakla favası en çok bilinen yemek türüdür ayrıca  kuru bakla çorbası, baklalı iç pilav, bakla dolması ve daha birçok tat olarak sofralarda yer alan kuru bakla vitamin değerleri olarak ta oldukça faydalıdır. Fakat kuru baklada nişasta oranı yüksek olduğu için şeker hastalarının tüketmesi önerilmez. Nişasta kan şekerini yükselten bir maddedir. Kuru bakla favizm hastaları tarafından da tüketilmemelidir. Bakla tüketildikten sonra vücutta al yuvarların parçalanmasına sebep olmaktadır. Favizm hastalığı geç kalındığı takdirde kalp yetmezliği ve ölümcül vakalara sebep olabilmektedir. Kuru bakla tüketildikten sonra kişide bu gibi durumlara rastlanırsa mutlaka doktora gidilmelidir. Bu gibi istisnai durumlar dışında kuru bakla çoğu hastalığa iyi gelmekte ergenlik döneminde ve gelişme çağındaki çocukların fiziki yapılarında fayda sağlamaktadır.
Kuru BaklaKuru baklanın faydaları:
 • Parkinson hastalığına iyi gelmektedir. Kuru bakla parkinson hastalığını tetikleyen depamin eksikliğinin takviyesi için etkili bir besindir ve kişiye fayda sağlamaktadır. Doğal depamin kaynağı olan kuru bakla düzenli tüketildiğinde kişide parkinson hastalığı oluşmasını engellemektedir.
 • Bağırsak rahatsızlıklarını giderir kuru bakla sindirim sistemini düzenler bağırsaklarla ilgili şikayetleri azaltmaktadır. Aynı zamanda kişide bulunan hemoroid ve kabızlık rahatsızlıklarını giderir.
 • Yüksek demir oranı içermektedir. Kuru bakla kalsiyum açısından da çok zengin bir besindir. Bu sebepten hamilelerin sık sık tüketmesi demir eksikliği tedavisi için fayda sağlayacaktır. Kansızlığı giderici özelliği olan kuru bakla aneminin tedavisine yardımcı olur ve fayda sağlar.
 • Kilo vermek isteyen kişilere önerilebilir. Kuru bakla kilo vermekte oldukça önemli olan protein değerini yüksek miktarda taşımaktadır. Bitkisel protein deposu olan kuru bakla uzun süre tok tutucu özelliğe sahiptir.
 • Böbrek hastalıklarına iyi gelmektedir. Kuru baklanın böbrek üzerinde etkisi oldukça büyüktür. Böbrek ağrısı ve böbrekte iltihaplanma oluşumunu engeller. Kuru bakla böbrekle ilgili rahatsızlıkların tedavisi için yardımcı bir besindir.
 • İdrar yolları rahatsızlıklarında iyileştirici etkiye sahiptir. Kuru bakla tüketimi idrar yollarını temizleyerek böbrek kumlarının vücuttan atılmasını sağlamaktadır.
 • Baş ağrısına iyi geldiği bilinmektedir. Kuru baklanın tanelerinde bol miktarda azot ve nişasta bulunmaktadır. İçerdiği azot ve nişasta kişide baş ağrısı oluşumunu azaltır.
 • Cilt görünümünü pürüzsüz bir görünüme kavuşturur. Kuru bakla vücuttaki kan dolaşımını arttırma özelliği bulunduğu için cildin duru ve berrak görünmesini sağlamaktadır.
 • Kuru bakla, kişide bulunan kolesterolü dengeler.kötü kolesterolü en düşük derecelere çekmekte fayda sağlayan bir besindir.
]]>
Acı Bakla https://www.bakla.gen.tr/aci-bakla.html Mon, 10 Dec 2018 07:15:54 +0000 Acı bakla, aynı zamanda ülkemizde yahudi baklası olarak da bilinen bir bitkidir. Genelikle faydaları amacıyla kullanılan bu mükemmel bitki, fiziki olarak yaklaşık 120 cm'ye kadar uzanan bir bitkidir. Normal koşullarda yemeklerde kul Acı bakla, aynı zamanda ülkemizde yahudi baklası olarak da bilinen bir bitkidir. Genelikle faydaları amacıyla kullanılan bu mükemmel bitki, fiziki olarak yaklaşık 120 cm'ye kadar uzanan bir bitkidir. Normal koşullarda yemeklerde kullanılmayan bu bitki sadece faydalarından yararlanmak için kullanılmaktadır. Bu bitkinin salkım halinde açan çiçekleri bulunmaktadır. Bir otsu bitki türü olan acı bakla ülkemizde de yetişmektedir. Ülkemizde yaygın bir şekilde yetişen acı bakla, özellikle Akdeniz Bölgesi'nde görülmektedir. Burada havanın son derece nemli olması nedeniyle acı bakla son derece etkili olarak yetişmektedir. İnsan vücudunda en önemli özelliği kanı temizleyici etkisi olması nedeniyle birçok kişi acı bakla bitkisini kullanarak ciddi bir şekilde fayda sağlamaktadır. Acı badem bitkisinin en büyük özelliği birçok alanda çok hızlı bir şekilde bulunduğu alana yayılarak yetişir. Bu nedenle acı bakla bitkisinin yetişmesi son derece kolay bir şekilde yetişmektedir. Bu bitkinin sadece kendisi değil, aynı zamanda tohumları da çok önemli faydalara neden olmaktadır. Bu nedenle hem acı bakla hem de acı bakla tohumu, günümüzde yaygın olarak kullanılır. Bu bitkinin tohumlarına ve kurutulmuş şekline birçok aktardan ulaşabilirsiniz. Maddi olarak değişik fiyatlarda bulabileceğiniz bu bitkinin elinizden geldikçe en doğalını bulmaya çalışın. Acı bakla bitkisinin bir diğer özelliği de açtığı çiçekler nedeniyle süs ağacı olarak da kullanılmasıdır. Bu bitkinin görüntüsünün çok güzel olması nedeniyle insanlar bu bitkiyi saksılarda yetiştirmektedir. Sizlerde acı bakla bitkisini saksıda yetiştirerek evinizin herhangi bir yerine koyabilirsiniz. 

Acı BaklaAcı bakla bitkisinin faydaları:
 • Acı bakla bitkisinin en önemli etkilerinden biri insan vücudunda direncin artmasını sağlayan bir özelliğinin olmasıdır. Bu etki direk olarak acı bakla bitkisinin içerisinde bulunan karbonhidrattır. Karbonhidrat, insanları günlük hayatta hem tok tutacak hem de daha dirençli tutarak hastalıklardan daha rahat bir korunma sağlayacaktır.
 •  Acı bakla bitkisi, şeker hastalarında da çok olumlu sonuçlara neden olmaktadır. Bu bitki, insan vücudunda bulunan glikoz oranının dengelenmesini sağlayarak birçok problemin ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Bu nedenle şeker hastalarının kesinlikle kullanması gereken bir bitkidir.
 • Tıbbi olarak net tedavileri olmayan ve bu nedenle insanların daha çok bitkisel tedavilere başvurmalarına neden olan romatizma ağrıları için acı bakla kullanabilirsiniz. Acı bakla, romatizma ve siyatik ağrıların iyileşmesi için etkin bir şekilde kullanılabilmektedir. 
 • Acı bakla bitkisinin tohumları ezilerek toz haline getirilmesi durumunda bu şekilde tüketilirse cilt yaraları üzerinde ve vücuttaki zararlı haşere ısırıkları üzerinde önemli etkilere neden olur. Bunun için vücudun korunması için bu mükemmel bitkinin kullanımı yaygınlaşmalıdır. 
 • Böbrek sağlığı üzerinde acı bakla bitkisi çok önemli etkiler yapmaktadır. Acı bakla, özellikle böbrek taşı, böbrek iltihabı, idrar yolu enfeksiyonları gibi durumlar için yaygın olarak kullanılabilmektedir. Bu gibi durumlarda hızlı etki göstererek, etkilerini sizlere hissettirecektir. 
Acı bakla bitkisinin tohumları çok faydalı olduğu için birçok kişi yapraklarını ve dallarını kullanmazlar. Hatta birçok uzmanda bu bitkinin sadece tohumlarının kullanılmasını önermektedir. Birçok araştırmaya göre acı bakla bitkisinin sadece tohumlarının kullanılması gerekmektedir. Acı bakla, çocuklarda çok ciddi yan etkilere neden olabileceği için sağlık amacıyla bile olsa kesinlikle kullanılmamaktadır. Çocuklarda bünyenin zayıf olması nedeniyle acı bakla bitkisi kesinlikle kullanılmamalıdır. Bunun yanı sıra son olarak belirtmek gerekirse acı bakla bitkisini kullanmaması gereken kişiler hamile olan kişilerdir. Hamilelerde ciddi yan etkiler yaparak hem bebek için hem de anne adayı için çok ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Bunun için kesin]]> Bakla Çorbası https://www.bakla.gen.tr/bakla-corbasi.html Mon, 10 Dec 2018 20:04:02 +0000 Bakla çorbası; Birçoğumuzun severek tükettiği fakat bir çoğumuzun da daha önce hiç tatmadığı bir lezzet olabilir bakla çorbası. Hazırlanışı oldukça kolay fakat lezzeti de bir o kadar olay bir çorbadır. Daha önce hiç tat Bakla çorbası; Birçoğumuzun severek tükettiği fakat bir çoğumuzun da daha önce hiç tatmadığı bir lezzet olabilir bakla çorbası. Hazırlanışı oldukça kolay fakat lezzeti de bir o kadar olay bir çorbadır. Daha önce hiç tatmamış olanlara mutlaka tatmalarını tavsiye ediyorum çünkü çorba listelerinde mutlaka yer alan bir çorba haline gelecek. Bir çoğumuz akşam yemeğine mutlaka çorba ile başlarız ve acaba bugün ne çorbası yapsam diyede sürekli düşünürüz. İşte tam bu düşünce içerisinde olanlar için bakla çorbası biçilmiş kaftandır. Özellikle gelişme çağındaki çocuklara ve ek gıdaya başlamış bebekler içinde oldukça idealdir. Çünkü vitamini bol fakat sindirimi bir o kadar kolaydır. Bakla çorbası hazmı kolaylaştırır, Kan dolaşımını hızlandırır ve kemikleri güçlendirir. Daha önce farklı bir yerde tatmış fakat kendisi hiç denememiş olanlar ve hiç tatmamış olanlar için enfes bakla çorbasının tarifini paylaşıyorum umarım dener ve beğenirsiniz. Ben beğeneceğinize güveniyorum ve ikram ettiğiniz bir çok kişiden de çorbanız ile ilgili övgüler alacağınızı düşünüyorum. Bunun için tarife sağdık kalmanız yeterli olacaktır.

Bakla çorbası için gerekli malzemeler; 
 • 250 gram taze bakla,
 • 2 yemek kaşığı tereyağı,
 • 2 yemek kaşığı ayçiçek yağı,
 • 1 adet kuru soğan,
 • 1 adet yumurta,
 • 2 yemek kaşığı süzme yoğurt,
 • 1 çay kaşığı karabiber,
 • 1 tatlı kaşığı kırmızı pul biber,
 • 1 tatlı kaşığı tuz,
 • Yarım demet dereotu,
 • 2 yemek kaşığı un,
 • 1-1,5 sıcak su litre kadar su,
Bakla ÇorbasıHazırlanışı; Bakla çorbası için öncelikle baklaları bir güzel ayıklayıp yıkıyoruz. Daha sonra yarım santim büyüklüğünde ince ince kıyıyoruz. Biz soğanları kavuruncaya kadar kararmamaları için baklaları limonlu suda bekletiyoruz.  Daha sonra biz sıvı yağı ve ince ince kıydığımız kuru soğanı derin bir tencerenin içerisine alıp soğanlar iyice pembeleşinceye kadar kavuruyoruz. Daha sonra limonlu suda beklettiğimiz baklaların suyunu süzüp soğanlara ekleyip birlikte iyice kavurup sıcak suyu ilave ediyoruz. Bu şekilde yaklaşık 15 dakika kaynamaya bırakıyoruz. Ardından biz ayrı bir yerde yoğurt, un ve yumurtayı iyice çırpıp çorbanın kaynayan suyundan az miktar karıştırıp terbiye sosunu ısıttıktan sonra kesilmemesi için çorbaya yavaş yavaş ekliyoruz ve bu esnada çorbayı karıştırmaya devam ediyoruz. Bu şekilde yaklaşık 30 dakika pişirdiğimiz çorbayı ocaktan indirip tuzunu ilave ediyoruz. Ardından küçük bir tavanın içerisine tereyağını koyup iyice ısıtıyoruz. Tereyağının içerisine kara biber ve pul biberi ekleyip ister direk tencerenin içeride istersek de çorbayı servis kaselerine koyduktan sonra kaselerin içerisine tereyağlı sostan gezdiriyoruz tercih bize kalmış. Servise hazır olan bakla çorbamızın üzerini yıkayıp ince ince kıydığımız dereotundan serpip servis yapıyoruz. Deneyen herkesin emeğine sağlık şimdiden afiyet şifa olsun. 
]]>